Untitled photo

Vybrané synonymá:

Agaricus intermedius Krombh. (nom. illeg.) Naturgetr. Abbild. Schwämme 8: 11. 1843.

Lactarius cilicioides subsp. intermedius (Krombh. -> Berk. & Broome) Sacc. Syll. fung. 5: 425.1887.

Lactifluus intermedius (Krombh. -> ) Kuntze Revis. gen. pl. II: 857.1891.

Lactarius citriolens var. intermedius (Krombh. -> Berk. & Broome) Krieglst. Beitr. Kenntn. Pilze Mitteleur. [IF] 12: 52. 1999.

Poznámka: Lactarius intermedius (Krombh.) Berk. & Broome je v Index Fungorum uvádzaný momentálne ako synonymum k Lactarius torminosus (Schaeff.) Gray. Ide o veľmi ,,zvláštne“ zaradenie, ktoré nie je možné akceptovať. Neviem kto, a na základe čoho, dospel k takémuto záveru. Vo všetkých mne dostupných zdrojoch (monografie, atlasy, ako aj na niektorých renomovaných internetových stránkach, napr. Russulales News) je Lactarius intermedius (Krombh.) Berk. & Broome jednoznačne legitímny, samostatný, druh rýdzika, dobre rozlíšiteľný mikroskopicky a do značnej miery aj makroskopicky. Aj v MycoBank je tento druh vedený ako legitímny pod názvom Lactarius citriolens var. intermedius (Krombh.) Krieglst., čo je oveľa výstižnejšie zaradenie, nakoľko Lactarius citriolens je predsa len oveľa ,,príbuznejší“ druh (zaradený v podsekcií Scrobiculati). S Lactarius torminosus (Schaeff.) Gray nemá Lactarius intermedius (Krombh.) Berk. & Broome prakticky nič spoločné, už na prvý pohľad ide o odlišné druhy (povrch klobúka, farba mlieka pri reakcií so vzduchom, biotop, atď.).


Stručná charakteristika:

Stredne veľký až veľký druh rýdzika (70-150 mm) viažuci sa na jedľu bielu (Abies alba), rastie zvyčajne skupinovo v ihličnatých alebo zmiešaných lesoch na skôr neutrálnom až vápencovom podloží v podhorských a horských oblastiach. Povrch klobúka často nepravidelný (zvlnený), v značnej časti lysý (iba jemne plstnatý smerom k okraju a na okraji pri mladších plodniciach), za vlhka viskózny, lepkavý a lesklý. Farba krémovo žltá, svetlo citrónovo žltá až nakoniec žltkasto okrová, v strede tmavšia, pri okraji bledšia, po poškodení sa môže farbiť na okrovo hrdzavo. Klobúk nie je zónovaný (môžu sa vyskytnúť hlavne na okraji škvrny skoro rovnako sfarbené ako klobúk). Okraj dlho podvinutý, potom sa trochu vyrovnáva, ale stále zostáva nadol zahnutý, v mladosti krátko jemne bielo plstnatý, neskôr lysý (občas zostáva jemne plstnatý), tvarovo buď rovný, alebo zvlnený (laločnatý). Lupene husté, v mladosti svetlo krémové, neskôr bledo okrové s ružovým nádychom, na poranených miestach sú časom hnedo hrdzavé, ostrie rovnako sfarbené ako plocha. Hlúbik krátky, hrubý, v mladosti belavý, neskôr slabo žltkastý až okrový, výrazne skrobikulátny - má veľa nepravidelných ďubiek (škvŕn), skôr v podobe veľkých zón, tie sú akoby plastické (vytvárajú také jamkovanie, priehlbinky), často sú pospájané, a bez veľkých farebných rozdielov od farby hlúbika. Vôňa ovocná (citrusová), chuť dužiny nepríjemná, zvieravá, ale nie veľmi štipľavá. Mlieko nehojné, biele, mení sa na lupeňoch, či dužine, rýchlo (do 10-20 sekúnd) na žlto (sírovo žlto), chuť mlieka postupne zvieravá (trpká) až (jemne) štipľavá.


Podobné druhy: Lactarius scrobiculatus, Lactarius leonis, Lactarius citriolens, Lactarius olivinus, Lactarius tuomikoskii, Lactarius auriolla

Lactarius intermedius - rýdzik jamkatý

Powered by SmugMug Owner Log In