Autor / Stránka - Jamrich Michal

Michal Jamrich

S fotografovaním, bližším poznávaním a skúmaním húb som začal v roku 2012, pričom od roku 2013 som sa zameral na rody Lactarius a Lactifluus (rýdziky). Tieto dva rody bližšie študujem, snažím sa nájsť, zdokumentovať a makroskopicky i mikroskopicky preskúmať čo najviac druhov rýdzikov hlavne z územia Slovenska a Čiech. Na huby a celkovo do prírody chodím od detstva, ale až v poslednej dobe som začal huby vnímať v inom svetle, nielen ako spestrenie jedálneho lístka. Učarovali mi rozmanitosťou ich tvarov, farieb, chutí a vôní. Navyše pri ich hľadaní spoznávam stále nové a nové biotopy, čo celkovo umocňuje môj príjemný pocit z pobytu v prírode. Huby sú jednoducho tajomné, farebné, nádherné, ...

Používaná technika:

Digitálne fotoaparátyFujifilm X-T3; v minulosti: Fujifilm X-T2; Fujifim x-T20Sony A7; Sony RX100 m3; Olympus OMD-EM1; Olympus OMD-EM5; Olympus E-620; Nikon D5000

---------------------------------------------------------------------------------

Objektívy: Fujinon XF 18-55mm f/2,8-4R LM OIS; Fujinon XF 60mm f/2,4 R Macro; Fujinon XF 27mm f/2.8; Fujinon XF 14 mm F/2,8 R; Fujinon XF 18-135mm f/3,5-5,6 R LM OIS WR; Fujinon XF 16mm f/1,4; Fujinon XF 35 m f/2 R WR; Fujinon XF 10-24mmF4 R OIS; Sony 55mm f/1.8 ZA Carl Zeiss Sonnar T*; Leica Macro-Elmarit-R 60/2.8Olympus M.Zuiko Digital 12-40 mm f/2.8 ED PRO; M.Zuiko ED 12-50 f/3.5-6,3 EZ; Zuiko Digital ED 12-60mm f/2.8-4.0 SWD;

---------------------------------------------------------------------------------

Statív : Gitzo GT1545T Traveler Carbon eXact Series 1 + hlava Mantona Onyx 8;  Joby GorillaPod 5K 

---------------------------------------------------------------------------------

Makro predsádka/medzikrúžky : Raynox DCR-250; Fujifilm MCEX-11

Polarizačný filter , ND  filtre : Formatt-Hitech

Ruksak : Mindshift UltraLight Dual 25L; MindShift BackLight 26LOspray EXOS 38

Mikroskop a kamera : Bresser Researcher Trino + AmScope 10MP MU1003


Spoluautor pre sekciu Russula (plávky): Slavomír ŽidekO stránke russulaceae.com

Odkazy na iné stránky

Stránka (russulaceae.com pôvodne rydziky.com ) vznikla v januári 2014. Mojím zámerom pre jej vznik bola snaha o prezentáciu fotografií, informácií a môjho pohľadu na svet húb, konkrétne a hlbšie na rody Lactarius a Lactifluus (v súhrne rýdziky), ktoré som si vybral za oblasť môjho mykologického výskumu z pozície amatérskeho mykológa. Krajinársku fotografiu a moje fotografie prírody si môžete pozrieť n amojej druhej stránke michaljamrich.com.

     V máji 2016 som dokončil zmenu dizajnu stránky s cieľom lepšej funkcionality, prehľadnosti a nových možností prezentácie fotografií. Zároveň som zmenil názov stránky - russulaceae.com. Na stránke nájdete okrem fotografií rýdzikov (v súčasnosti je tu viac ako 80 druhov a viac ako 1000 fotografií rýdzikov a tieto budú stále dopĺňané o nové fotografie a dúfam, že aj nové druhy), aj zoznam dokumentovaných druhov plávok, taktiež fotografie iných druhov húb, ktoré sme dokumentovali (zoznam týchto druhov húb bude postupne dopĺňaný o nové druhy a fotografie z posledných rokov, ale aj o nové nálezy). 

     Informácie o rýdzikoch sú zaradené v Atlase rýdzikov (Lactarius et Lactifluus). Okrem zoznamu európskych druhov rýdzikov tu nájdete aj zoznam mojich osobných nálezov (tie sú aj fotograficky zdokumentované). Vo vybraných galériách rýdzikov sú zaradené niektoré fotografie dokumentovaných druhov. Na stránke si môžte pozrieť aj vnútorné členenie (systematiku) rodov Lactarius a Lactifluus, ktoré je však v súčasnosti v niektorých svojich ,,bodoch" stále nejasné, nepresné (nie je zhoda na samostatnom postavení niektorých druhov rýdzikov, prípadne na ich zaradení do tej ktorej sekcie, alebo inej skupiny, na základe príbuznosti druhov). S postupom vedeckého výskumu a rozširovaním molekulárnych analýz bude dochádzať k presunom jednotlivých druhov, prípadne k zlučovaniu druhov, alebo naopak k vzniku (potvrdeniu) druhov nových. Takéto zmeny sa budem snažiť zachytiť, aj keď často až s odstupom času z dôvodu ťažkej dostupnosti k týmto najnovším poznatkom (pre mňa ako nevedeckého pracovníka - amatérskeho mykológa). V ďalšej časti som rozpísal proces určovania nálezov rýdzikov, teda pohľad na makroznaky, ktoré je dôležité a niekedy pre správne určenie aj nevyhnutné si všímať a zaznamenať priamo na mieste nálezu, resp. pri skúmaní plodníc. V niektorých prípadoch sa totiž nedá rýdzik určiť iba na základe mikroskopického preskúmania usušenej plodnice bez znalosti základných makroskopických znakov ,,živej" plodnice a jej biotopu. Mikroznaky a spôsob mikroskopického preskúmania rýdzikov som zatiaľ  na stránku nezaradil aj keď to v budúcnosti nevylučujem. Nejaké základné a dôležité informácie aj z mikroskopie sa však môžu objaviť pri jednotlivých druhoch. Čo sa týka popisov konkrétnych druhov rýdzikov, tieto budú uvedené iba v podobe stručnej charakteristiky druhu s vymenovaním druhov podobných. Takéto informácie budú postupne dopĺňané ku každému druhu v Zozname európskych druhov rýdzikov. Moje fotografie rýdzikov sa nachádzajú pri každom mnou osobne preskúmanom a  dokumentovanom druhu.

     Rozhodol som sa, že zatiaľ nebudem na stránku dávať komplexnejšie a podrobné popisy druhov na základe mojich znalostí a poznatkov (niektoré informácie a úvahy sa však objavia) z dôvodu možnej publikačnej činnosti v budúcnosti. Ak by niekto potreboval radu a bližšie informácie k určitému nálezu/druhu, budem sa snažiť pomôcť a môžte ma kontaktovať mailom. V časti Literatúra a zdroje informácií sú vymenované niektoré publikácie a internetové stránky, ktoré sú pre mňa zdrojom informácií.


Hubárske a mykologické stránky:

Mykospol.sk - stránka Slovenskej mykologickej spoločnosti

Atlashub.net - autorkou Zdenkou Kryspínovou krásne spracovaná česká stránka s fotografiami, atlasom húb a ďalším poučným obsahom.

Bogiphoto - talianska stránka výborného fotografa a mykológa s nádhernými fotografiami húb.

Nahuby.sk - najväčšia slovenská stránka venovaná hubárčeniu a hubám všeobecne, vrátane atlasu húb. Stránka združuje veľkú komunitu ľudí, ktorým sú huby a príroda blízke.

Natur Atlas - nová, určite perspektívna stránka, ktorá je zatiaľ venovaná iba hubám, s cieľom rozšírenia sa aj o iné krásy prírody.

Russulales News - odborná stránka v angličtine zameraná na rody Lactarius, Lactifluus (oba v súhrne ako - rýdziky), Russula (plávky) a Multifurca.

Funghi in Italia - talianska stránka s množstvom informácií o hubách všeobecne, ako aj o jednotlivých druhoch.

Index Fungorum - stránka v angličtine predstavuje medzinárodný projekt (portál) slúžiaci mykologickej a vedeckej spoločnosti, okrem iného obsahuje databázu latinských názvov jednotlivých druhov húb. V súčasnosti asi najviac využívaný a priebežne aktualizovaný portál so snahou o zjednotenie systematiky a názvoslovia druhov húb.

MycoBank - stránka v angličtine ako online databáza slúžiaca mykologickej a vedeckej spoločnosti, ktorá zahŕňa mykologickú nomenklatúru jednotlivých druhov húb a súvisiace údaje.

Stridvall - švédska stránka s fotografiami húb, lišajníkov a rastlín.

Mykoshop - mnou osobne odskúšaný nemecký internetový obchod s literatúrou a ďalšími vecami pre mykológov a hubárskych nadšencov.

Pharmanatur - francúzska stránka s množstvom fotografií húb a rastlín. Obsiahnutých veľmi veľa druhov.

Aranzadi - španielska mykologická stránka.

MycoDB - francúzska mykologická stránka s množstvom zdokumentovaných druhov.

Mycologie France - francúzska stránka s peknými fotografiami húb vrátane rýdzikov.

Association Mycologique de Baume-les-Dames - francúzska stránka venovaná rýdzikom.

Natural Fungi of Finland - fínska stránka s peknými fotografiami.

Iné zaujímavé stránky:

Steve Axford Photography - veľmi inšpirujúce fotografie húb a prírody

Virtue - poučná stránka o alternatívnej medicíne, zdravej strave, sile pozitívneho myslenia a prírody.

Ďalekohľady-mikroskopy - slovenská stránka venovaná binokulárnym a pozorovacím ďalekohľadom, hvezdárskym teleskopom, mikroskopom a príslušenstvu.


Powered by SmugMug Owner Log In